Büyü ve Muska

BÜYÜ – MUSKA

Çeşitli yollarla, usulleri kötüye kullanarak bir insanı yönetim altına almaya, ona istenilenleri yaptırmaya genel olarak büyü denir. Büyü, kötü usullere başvurarak bir insanın iradesini elinden almak demektir. Büyü ile insanı istemediği şeylere zorlamak, ona istemediği hareketleri yaptırmak mümkün olabiliyor.

Büyücülük, her şeyden önce, dine ve inanca kesin şekilde karşıt olan, batıl inançlara dayalı bir büyüsel işlem toplamıdır. Reçetelere, formüllere dayanan, bunlara değişik anlamlar yükleyen bir uygulamadır.

Büyüsel işlemler çoğunlukla olumlu veya olumsuz bir enerji akışına dayalı olduğu söyleniyor. Bir enerji bedensel bir organa, psiko-somatik bir işleve yöneltilebilir. Tarihte birçok el yazması büyü kitabı hazırlanmıştır. En ünlülerden biri 15. Yüzyıla ait olduğu sanılan, önceki yüzyılda gizem ustası Mc Gregor Mathers tarafından ilk kez İngilizce’ye çevrilen sihirbaz Ma Abra-Melin’in Kutsal Sihir Kitabıdır. Kitaba göre maddi dünya kötü ruhlar tarafından yaratılmıştır, ancak sihirbaz, koruyucu meleğinin yardımıyla ve büyüsel uygulamalara başvurarak, kötü güçlere karşı koyabilir hatta kötü ruhları yönetebilir.

Büyücülük şeytanı tanımaya yarayan bir sanattır. Büyücü tarafından çağrılan şeytan ve yardımcıları kendilerini gösterirler veya kendilerini göstermeyip de talep edilen şeyi yerine getirirler.

Büyücülüğün silahı büyülemedir, etkileme ve telkindir. Kuramsal olarak etki ve duygu dozu güçlü olan bir enerjinin belirli nesneler, formüller kullanarak transferidir. Bu tür etkileşimde en çok kullanılan ve Vudu dahil olmak üzere, her çeşit büyüsel gelenekte mevcut olan mum veya kilden yapılan bir heykelciktir. Hedef olan kişiye yapılmak istenilen şey, büyüsel formüller kullanılarak heykelciğe yapılır. Orta çağdan kalma bir başka yöntem, Şanlı El veya Tutuşan El yöntemiydi. Asılarak ölen birinin eli kesilir, kurutulur ve avucuna siyah bir mum yerleştirilirdi. Dönemin kaynaklarına göre bu eli kullanarak özellikle zehirlenme büyüleri yapılıyormuş.

Burada belirtmek gerekir ki büyü, hangi dine veya inanca bağlı olursa olsun temeli ve de etkileri aynıdır, her türlü büyü ülkemizde de yapılmaktadır. Dolayısıyla büyünün dini yoktur. İnsan büyük bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Bu enerji yoğunluğu insanın bütün vücut ve beyin fonksiyonlarını düzenler.

Bu noktadan ele alırsak, büyü; insanın enerji yoğunluğunu yok etmek ve ritmini bozmak için yapılan negatif bir enerjiyi çeşitli araçlarla insanın üzerine yollayarak, vücuttaki enerji akışının düzensiz olarak çalışmasına sebep olan bir araçtır.

Büyülerin, zamana, mekana ve de insana ait olmak üzere çok geniş boyutları vardır. Bir büyü yapılışına göre farklılıklar gösterebilir; insanın iş düzeni, aşk hayatı, sağlığı, aklınıza gelen her türlü konuda büyü yapmak mümkündür. Büyülerin şekilleri, yedirilerek, içirilerek, bir yere asılarak, konularak gibi farklı türleri olabilir. Bir büyü yapıldığında etkisi bir mikrobun insan içinde çoğalması gibi zamana bağlıdır; burada kişinin iradesi çok önemli bir rol alır. Halk arasında en çok bilinen büyü; papaz büyüsü diye adlandırılır.

Tarihten de bir çok olayda büyü ve büyücülükle ilgili birçok örneklerin bulunduğu bir gerçektir. Unutulmaması gereken; her yapılan büyü etki gösterecek diye bir durum söz konusu değildir. Şartların yerine getirilmemesinden dolayı etki olmayabilir. Yapan kişinin yada sizin istediğiniz yeterli bilgilerin verilmemesi etkinin azalmasına ve de yok olmasına neden olabilir.

Büyü yapıldığı zaman etkisi bazen bir ömür boyu sürer, bazen de zaman içinde yok olur; 1-3-7 yıl arasında değişiklik kazanır, ama yapılış maksadı ve ne için yapıldığı gibi etkilere bağlı olarak devam eder veya biter.

BÜYÜ ÇEŞİTLERİ ve AMAÇLARI

Sabun Büyüsü 

Ülkemizde bu büyüye rastlanmakta olup, etkili bir büyüdür. İnsana büyük çapta zarar vermek için yada onu yok etmek için yapılan bir büyüdür. Sabunu çeşitli işlemlerden sonra kullandığınız bir sabunla değiştirilerek, mezara gömülerek, üzerine iğne ,çivi gibi diğer araçlarda kullanılarak yapılır

Domuz Yağı Büyüsü

Bir insanı yada nesneyi, bulunduğu ortamdan gitmesini sağlamak için veya o insanın bir kişiden, mülkten, şehirden, ülkeden uzaklaştırmak, sevgisinin azalmasını sağlamak için yapılan büyüdür. Sarı ve beyaz kaygan bir renk içerir, halk arasında sıkça kullanılır.

Ay Hali Kanı

Belki de “hadi ya..!!!” diyerek bir şaşkınlığınızı dile getireceksiniz. Genel olarak sevgi kazanmak ve kendisine bağlamak için kullanılır. İşlemden geçtikten sonra kan, şekere ve benzeri yiyecek maddesiyle birlikte yedirilerek yapılır.

Tırnak Büyüsü

Bu çeşitte ki büyü, sevgiyi kazanmak ve kazandırmak için yapılan bir türdür. Tırnakları toplayıp değişik işlemlerden geçirdikten sonra yakarak yapılan bir türdür.

Saç Kılı

Uzaklara gitmiş bir insanı, sevgiliyi getirmek için yapılan bir çeşit büyüdür. Bu büyüde geri gelmesi istenen kişinin saçı kullanılır.

Kabir Toprağı

Kabirden alınan toprak işlemden geçtikten sonra maksadına göre uygulanır. Kapı önlerine, kişinin geçtiği yerlere serpilir. Yapılış maksadı çoktur. Bazen kişiyi o yerden uzaklaştırmak, bezende insanın vücut enerjisini keserek çalışma ve cinsel arzularının durması için yapılır.

***

Bu yukarıda saydığım büyüler sadece birkaç örnektir. Büyülerin bir kısmı ayetlerin gücü kullanılarak ta yapılır.(Ayetlerin şer ve hayır güçleri vardır.) Büyünün amacı doğanın organik gücünü sahiplenmektir ve de bu gücü dilediğince kullanmaktır.
Büyü yapıldığı zaman etkisi bazen bir ömür boyu sürer, bazen de zaman içinde yok olur.